איך לחסוך עלויות בשילוח ימי?

תקיפות החות׳ים והסטת אוניות ממסלולן גורמת למחסור במכולות ריקות ולשיבושים בשרשרת האספקה. מה היא אם כן, הדרך הטובה ביותר להוזיל עלויות במצב זה?
איל סלע עם טיפים ליבואנים וליצואנים.

תכנון זה הוא שם המשחק!

במשך עשרות שנים חברות הספנות חיזרו אחרי לקוחות והציעו תעריפים זולים ונוחים מאוד להובלת מכולות בשירות איטי ו/או באמצעות שטעונים לאנייה מאספת גדולה שפוקדת נמלים רבים. כל זאת במטרה למקסם את תנועת המכולות ולדאוג לשנע מכולות ריקות, לאזורי ביקוש.
כל זה השתנה בחודשים האחרונים כשחברות הספנות ביטלו וצמצמו את ההפלגות ואת תפוסת האניות, כדי לתת מענה לירידה משמעותית בביקוש עם המיתון העולמי ב 2023 אבל אז הגיעו התקפות החות׳ים אשר שיבשו את מעבר האניות בים האדום וחברות ספנות רבות בחרו להסיט את האניות למסלול סובב יבשת אפריקה המאריך את מסלול ההובלה בכשלושה שבועות. בעקבות זאת, חברות הספנות העלו את המחירים והזהירו כי צפוי חוסר איזון ברוטציה של תנועת המכולות במסלולים, כלומר צפוי מצב שמכולות ריקות לא יהיה יגיעו בזמן לנמלים שצריכים את המכולות, כי הם עדיין תקועות בנמלים אחרים בגלל עיכוב במסלול האניות.

בגלל התארכות המסלול והשיבושים בתנועת המכולות אתם משלמים עבור הובלה ימית במכולות הרבה יותר מהמחיר הממוצע בעונה.

תעריפי ההובלה הימית שנגבים על ידי חברות הספנות מושפעים מגורמים גלובאליים כמו היצע וביקוש עולמי, מחיר הדלק, זמינות המכולות וגורמים רבים אחרים .לא ניתן לשנות את התעריפים הרשמיים של חברת הספנות, אך יש מספר דרכים בהם ניתן להוזיל את תעריפי ההובלה למשלוחים שלכם. הנה הן:

עבודה דרך משלח בינלאומי

אחת הדרכים היא לעבוד ישירות עם משלח בינלאומי ששולח כמויות גדולות של מכולות ומטענים בנתיבי השילוח העיקריים שלכם. חברות השילוח בקשר עם הרבה עסקים קטנים ובינוניים וצוברים מכולות רבות, כדי לנהל משא ומתן על תעריפים, הרבה פחות ממה שתשלמו אם תזמינו ישירות מחברות הספנות.
המשלחים הגלובליים הגדולים ביותר, בנויים לשרת את החברות הגדולות ביותר של הובלת מכולות, והם תמיד ישמחו לקבל את המכולות שלכם, אבל סביר להניח שהעדפה תהיה תמיד ללקוחות הגדולים שלהם.
כדי שתיהנו מהטוב ביותר בשני העולמות, תחת המשלחים הגדולים עובדות חברות שילוח בוטיק, המרכזות כמויות גדולות של מטענים עבור עסקים קטנים ובינוניים, עובדות בתוך חברות השילוח הגדולות, ודואגות שלקוחות שלהן יקבלו שירות מותאם אישי, עם מחירים תחרותיים.

גמישות מועדי האספקה

דרך נוספת שיכולה להוזיל את תעריפי ההובלה, היא מידת הגמישות שלכם לגבי תאריך ההפלגה/הגעה. ככל שתוכלו להיות גמישים יותר, כך יהיו לכם יותר אפשרויות להובלה ימית, וסיכויים גבוהים יותר למציאת הובלה, במחיר המתאים לתקציב שלכם.
גם כאן חשוב לבחור לעבוד עם משלח שימצא את היתרונות למטענים שלכם, המשלח יכול להשתמש בכמה חברות ספנות ובמסלולים שונים, כך שאם חברת ספנות א׳ למשל לא תוכל לספק את הפתרון הנכון, המשלח שלך יכול לארגן משלוח עם חברת ספנות ב׳ או ג׳. ככל שתאריכי היציאה והגעה שלכם גמישים יותר, כך המשלח יציע לכם יותר אפשרויות ומדרגות למחיר.

הדרך היעילה ביותר להוזיל את עלויות ההובלה היא לבצע פעולות שונות, ומראש לתכנון ההובלה הבינלאומית.

למה הכוונה? הנה מספר טיפים לחיסכון משמעותי של אלפי דולרים בעלויות ההובלה הימית:

מלאו במכולה יותר סחורה – חברת הספנות גובה עלות קבועה להובלת מכולה, ללא תלות בכמה מקום תשתמשו, ככל שתכניסו יותר למכולה, תשלמו פחות בממוצע ליחידה או לקילו. בדקו כיצד ניתן לשפר את ניצול המקום במכולה: אם המוצר שאתם צריכים לשלוח השבוע ממלא רק חצי מכולה, ובשבוע הבא תשלחו הזמנה דומה, בדקו האם תוכלו לחכות כמה ימים ולשלוח אותם ביחד? זה לא יעבוד עבור משלוחים רגישים לזמן, כמובן. אבל אם לוח הזמנים שלכם מאפשר להעביר את הסחורה בהובלה אחת במקום שתיים, זה יקטין את העלויות שלכם.

בדקו האם אתם יכולים לעשות שינוי אסטרטגי בלוח הזמנים של הייצור שלכם? האם אתם יכולים לתאם טוב יותר עם ספקים או לקוחות? אם כן, ייתכן שתוכלו לייעל את הטעינה שלכם ואז תוכלו לחסוך כסף על בסיס קבוע.
בחירת נתיב ההובלה החסכוני ביותר – במקרים שהספק ממוקם במרחק רב מהנמל, כדאי לשקול את כל האלטרנטיבות לתוכנית ההובלה. בחירת מסלול ההובלה צריך להיות בהתאם לדחיפות, כלומר כמה מהר צריכים שהסחורה תגיע, לעומת כמה כסף אתם מוכנים לשלם. אם אין מה למהר, אולי תמצאו הזדמנויות לחסוך.
משלח טוב יציג בפניכם את כל האפשרויות לשינוע תוך התחשבות בלוחות זמני מועדי יציאה של ההפלגות מהנמלים הקרובים ואופן שינוע הסחורה היעיל והחסכוני ביותר.

שירות מדלת לדלת מוזיל את עלויות הובלה – בהובלה בינלאומית נדרשת הובלה בארץ המוצא, טיפול בתהליכי מכס יצוא, הובלה ימית, שחרור מהמכס בנמל יעד, הובלה יבשתית במדינת היעד, בכל פעם שאתם מפעילים ספקי שירות שונים, כל אחד מספקי השירות מוסיף את העמלה שלו.
נניח שתרצו להוביל מכולה מארה״ב לישראל ואתם משתמשים בשלושה שותפים לוגיסטיים: אחד עבור ההובלה היבשתית בארה״ב, אחד עבור ההובלה הימית, ואחד עבור שחרור מהמכס והובלה יבשתית – תשלמו שלוש פעמים דמי טיפול. אם תעבדו עם שותף אחד עבור כל מכלול ההובלה הימית מדלת לדלת, תשלמו רק דמי טיפול פעם אחת וזה בדרך כלל פחות מהסכום של שלושה ספקים נפרדים.
יתרון חשוב נוסף: כשאתם עובדים עם משלח אחד לכל מסלול ההובלה, המשלח מכיר את הצרכים שלכם, יודע לבחון את כל התהליך ולשפר. מעבר לזה אם משהו משתבש, אתם יודעים תמיד למי לפנות שיטפל.

התאימו את האריזה – כדי להפחית את העלות של ההובלה הימית במכולה, בדקו אם אתם יכולים לשנות את גודל הארגזים לארוכים, גבוהים או רחבים יותר, כך יכול להיות שתמצאו דרך להכניס יותר מוצרים לכל מארז/קרטון, וכך לשנות את גודל הקרטונים שימלאו בצורה מיטבית את הנפח במכולה – קיימות באינטרנט תוכנות זמינות ללא עלות לתכנון יעיל של נפח מכולה.
ומה לגבי סחורה על משטחים? בדקו אם אפשר לקצר בכמה סנטימטרים או לשנות את הגדלים, לעתים זה מאפשר להכניס יותר סחורה על גבי משטחים במכולה.

משלוח סחורה ללא משטחים – בצעו השוואה בין כמות הקרטונים שניתן להכניס במכולה יחד עם משטחים ובין כמות הקרטונים שניתן להכניס ללא משטחים. בדקו כמה תחסכו אם תשלחו ללא משטחים ותסדרו ביעד את הסחורה על גבי משטחים.

הוציאו את האוויר, צמצמו את הנפח – עשו כל שביכולתכם כדי למזער ״אוויר״ בקרטונים. למשל, לא הייתם שולחים כדורי כדורסל מנופחים, הייתם שולחים ללא אויר ומנפחים בהמשך בשלבי שרשרת האספקה. באופן דומה, עבור מוצרים כבדים כמו ארונות מטבח, תצליחו להכניס יותר יחידות במכולה אם הם ישלחו כרהיט להרכבה עצמית או חלקים מפורקים, הנשלחים בקופסאות צפופות ושטוחות.
חישבו מחדש על עיצוב המוצר, השתדלו להגביל רכיבים הניתנים להתאמה אישית, ומורכבים בנוסף למוצר המקורי. הערכת מוצרים ועיצוב מחדש של אריזות, הם לרוב ניצחון מהיר ויכולים לעזור לשפר את היעילות בניצול נפח המכולות.

סיכום והמלצות

משלח מקצועי יסייע לכם לבחור את המסלול וצורת ההובלה הנכונה, בהתאם לסוג הסחורה ובהתאם לצרכים הייחודיים שלכם (תקציב ולוחות זמנים). ליווי צמוד של משלח מקצועי עם ניסיון רב בענף יחסוך לכם טעויות שעולות הרבה כסף ויספק לכם את כלל הפתרונות באחריות ובזמינות, תחת קורת גג אחת.

אנו תמיד כאן להתאמת המסלול הנכון, החסכוני והיעיל ביותר למשלוחים שלך.

לוגיסטיקו- אייל סלע – המומחים לשילוח 
בינלאומי
לשירותכם 24/7 בטל: 0542280300.

לקריאת הכתבה במגזין פורט2פורט לחצו >   

תגובות

אודות

נעים מאוד,

שמי אייל סלע ואני מומחה לשילוח בינלאומי 

 

בכל עניין ושאלה, אשמח אם תצרו קשר עוד היום!

אייל סלע
נייד: 054-2280300

 

כתבות אחרונות

עקוב אחרי בפייסבוק

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי

בשליחת פרטי הדואר האלקטרוני שלך אתה מסכים לקבל עדכונים וכתבות ממני.