טורקיה – אאוט, ספקים חדשים – אין

בעקבות משבר עם טורקיה והתארכות זמני ההפלגות מהמזרח הרחוק, אייל סלע עם טיפים לשילוח בינלאומי בטוח מספקים חדשים: איזה נתונים יש להעביר לחברת השילוח, מה לדרוש בהצעת המחיר שתקבלו מחברת השילוח ועוד.

חברות העוסקות בסחר בינלאומי מחפשות באופן קבוע ספקים חלופיים למוצרים ולחומרי הגלם שלהם ברחבי העולם כדי להבטיח יציבות בשרשרת האספקה ולהוזיל את העלויות הכוללות. בתגובה למשבר החות׳ים, שהכריח את חברות הספנות לשנות את מסלולי ההפלגה שלהם דרך אפריקה, נגרמו עיכובים משמעותיים בהובלת מוצרים וחומרי גלם רבים ממדינות המזרח הרחוק אל ישראל. בנוסף, במאי 2024, המתיחות המדינית גברה כאשר משרד הסחר הטורקי הודיע על איסור סחר עם ישראל, תוך שהיא מגבירה את הצורך בחיפוש ספקים חדשים וגיוון מקורות האספקה לישראל.

על רקע המשברים הגיאופוליטיים והשינויים במסלולי ההובלה, יש גידול בדרישות להצעות מחיר מספקים חלופיים בשוק הגלובלי. לכן, הכנתי עבורכם כמה טיפים שיעזרו לכם לחסוך מטעויות בתכנון ההובלה הבינלאומית.

רשימת נתונים לקבלת הצעת מחיר מחברת שילוח:

 1. כתובת אספקה של הסחורה: חשוב לוודא את הכתובת המדויקת של האספקה. בדקו אם הספקים שומרים מוצרים במחסנים שונים ואיזו כתובת רלוונטית לשילוח.
 2. תנאי סחר (INCOTERMS): יש לציין את תנאי הסחר המוסכמים, הקובעים מי אחראי ומשלם על כל חלק בתהליך השילוח, ממדינת המוצא ועד ליעד.
 3. מידות ומשקל האריזות: פרטו את משקל, נפח, מידות ומשקל הסחורה. ציינו את סוג המכולה ואת המשקל הכולל. שימו לב למגבלות משקל שעשויות להיות בחלק מהמקומות.
 4. חשבון פרופורמה ופקינג ליסט: מומלץ להעביר לחברת השילוח חשבון פרופורמה, שמציין את ערך הסחורה, ופקינג ליסט, המפרט את הפריטים במשלוח.
 5. תאריך המוכנות והאספקה הנדרשת: עדכנו מתי הסחורה תהיה מוכנה לאיסוף ומהו התאריך המבוקש לאספקה.
 6. בדיקת חוקיות היבוא: אם אתם מייבאים סחורה או מוצר חדש שלא נמצא בשימוש קבוע, חשוב לבדוק את החוקיות של יבואו. זה כולל בדיקה האם נדרשים אישורים מיוחדים או האם קיימות הגבלות מסוימות על יבוא המוצר. מידע זה יאפשר לחברת השילוח להעריך בצורה מדויקת ולהציע הצעת מחיר שתשקף בצורה הטובה ביותר את עלות השילוח, הביטוח והלוגיסטיקה הנדרשת להעברת המטען שלכם.

הצעת מחיר מחברת שילוח

כאשר אתם מבקשים הצעת מחיר מחברת שילוח, חשוב לדרוש הצעה מלאה, מפורטת ומחושבת שמתייחסת לכל הפרטים הנדרשים. להלן פרטים שכדאי לדאוג שיפרטו בהצעת המחיר:

 1. פירוט מדויק של לוחות הזמנים: דרשו מהחברה לספק פרטים על מועדי הפלגה או הטיסה ועל תדירות הפלגות או הטיסות. מידע זה חשוב במיוחד אם יש צורך לתזמן את ההגעה של הסחורה ליעד בזמן מסוים.
 2. סוג ההפלגה: בדקו האם מדובר בהפלגה ישירה או בהפלגת שטעון (החלפת ספינה בנמל ביניים). הבהרות אלו יכולות להשפיע משמעותית על זמני ההובלה והעלות.
 3. מסלול הובלת הסחורה: דרשו הסבר מפורט על אופן הובלת הסחורה מבית הספק עד לנמל המוצא, כולל האם ההובלה מתבצעת דרך מחסני ביניים וכמה זמן אורך כל שלב בתהליך.
 4. גורמים המשפיעים על משך ההובלה: ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על זמני ההובלה ולגרום לעיכובים. חשוב להבין את המועדים: זמן הנדרש להזמנת מקום בחברת הספנות, העומסים והביקושים הגבוהים.

אופן אריזת הסחורה

אופן אריזת הסחורה לשילוח בינלאומי הוא נושא קריטי שיכול להשפיע על שלמות הסחורה עד להגעתה ליעדה. להלן מספר המלצות ופרטים שיעזרו לכם להבטיח שהאריזה תתאים לדרישות ההובלה הבינלאומית:

 1. בדיקת ניסיון הספק: חשוב לשאול את הספק אם יש לו ניסיון באריזת סחורה להובלה בינלאומית. לעיתים, ספקים מארה״ב ואירופה דורשים אריזות עמידות בתנאים מחמירים יותר.
 2. תמונות של האריזה: מומלץ לבקש מהספק תמונות של האריזה לפני ולאחר שהיא ארוזה. זה יאפשר לכם לוודא כי האריזה עמידה ומתאימה לשילוח הסחורה.
 3. נפח המטען: יש משמעות בהובלה ימית של מטענים חלקיים או בהובלה אווירית לנפח המטען. ספקים נוטים להשתמש במשטחים גדולים או אריזות גדולות מהנדרש, מה שעלול להוביל לניצול לא יעיל של המקום ולהגדלת עלויות ההובלה. חשוב לוודא שהאריזה מתאימה למידות הסחורה ואינה גדולה מדי.
 4. ערמות המוצרים: חשוב לציין האם ניתן לערום את הסחורה (STACKABLE) או לא (NON-STACKABLE). זהו פרמטר חשוב ביותר לתכנון ההובלה. כדי למנוע נזק ממשקל כבד שיונח על הסחורה, מומלץ להוביל במכולה קשיחה שמזערת את סיכוי הפגיעה בסחורה.

בדיקת מסמכים מראש

קבלת מסמכים לבדיקה וסיווג הסחורה היא חלק קריטי בתהליך היבוא. חשוב לוודא שהמסמכים תואמים את דרישות המכס והתקנות המקומיות. לפני תחילת תהליך היבוא, הצטיידו בקטלוגים של המוצר והתייעצו עם המשלח שלכם. משלח מקצועי יוכל לתת רעיונות לשיפור תהליכים בירוקרטיים.

לסיכום

שתפו את המשלח שלכם לפני ביצוע הזמנה מספק חדש בחו״ל. בקשו עצתו לגבי תנאי המכר והסכמים מסחריים מומלצים, ושאלו מראש מהו המידע הנדרש כדי לתמחר את ההובלה. משלח מקצועי עם ניסיון רב בענף יוכל לסייע לכם לבחור את המסלול וצורת ההובלה הנכונה בהתאם לצרכים הייחודיים שלכם, ולחסוך טעויות יקרות.

מאת: אייל סלע, מנכ״ל לוגיסטיקו מומחים לשילוח בינלאומי. ליצירת קשר התקשרו או שלחו וואצאפ לנייד 054-2280300.

 

תגובות

אודות

נעים מאוד,

שמי אייל סלע ואני מומחה לשילוח בינלאומי 

 

בכל עניין ושאלה, אשמח אם תצרו קשר עוד היום!

אייל סלע
נייד: 054-2280300

 

כתבות אחרונות

עקוב אחרי בפייסבוק

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי

בשליחת פרטי הדואר האלקטרוני שלך אתה מסכים לקבל עדכונים וכתבות ממני.