תהליכי השילוח הבינלאומי- אתגרים ופתרונות בתקופת מלחמה

חוסר הוודאות הקיימת לגבי שינוי הרגלי הצריכה של הצרכנים בזמן מלחמה ולאחריה צפויים להגביר את השימוש בשירות מטענים חלקיים. איל סלע עם טיפים להובלה ימית למטענים חלקיים.

בעקבות מלחמת ״חרבות הברזל״ רבות מחברות התעופה הפסיקו את ב טיסותיהן לישראל, דבר שהביא למשבר בהובלה אווירית מ/לישראל. מטענים רבים שהיו מיועדים להישלח באוויר בצורה מהירה ויעילה נאלצו למצוא חלופות בשינוע בהובלה ימית. חוסר הוודאות הקיימת לגבי שינוי הרגלי הצריכה של הצרכנים בזמן מלחמה ולאחריה צפויים להגביר את השימוש בשירות מטענים חלקיים, כאשר המשמעות היא שחלק מהסחורות שבעבר הגיעה לישראל בכמות גדולה ובתוך מכולה תגיע לישראל בכמויות קטנות יותר.

כבר כתבנו בעבר על שירות הובלה ימית למטען חלקי, וכפי שהז׳רגון המקצועי מכנה זאת LCL – ראשי התיבות של Load Container Less – פחות ממכולה מלאה. בשירות זה מובילים את המטען למחסן ייעודי של חברת השילוח הממוקם בדרך כלל בקרבת הנמל. במחסן מרכזים מטענים המיועדים להיכנס יחד עם מטענים נוספים למכולה אחת משותפת – קונסולידציה ימית – ובאנגלית GROUPAGE והמכולה תפליג מנמל המוצא אל נמל היעד. להלן מספר נקודות שמומלץ לשים לב ששולחים מטענים חלקיים בשילוח בינלאומי.

תכנון זמני השילוח למטענים חלקיים

בחירת חברת הספנות – יש לבדוק מול המשלח הבינלאומי עם אלו חברות ספנות הוא נעזר, מהן מועדי המכלת הסחורה למכולה במחסן, תדירות ההפלגות ומספר ימי ההפלגה. חשוב לבדוק מהם ההשלכות כאשר מפספסים את מועדי הסגירה. האם למשלח קיימים הסכמים גם עם חברות ספנות נוספות או שתצטרכו להמתין עד להפלגה הבאה של אותה חברת ספנות.

מסלול ההובלה – חשוב להבין מהמשלח הבינלאומי מאיזה נמל הוא מתכנן להוביל מטענים חלקיים. מכיוון שלא מדובר במכולה מלאה ניתן להוביל יבשתית את הסחורה למחסנים שונים מהן מוטענת הסחורה למכולה שנשלחת לנמל היעד – יש יתרון למשלח הנעזר במחסן הממוקם קרוב לנמל. מחסנים קדמיים – משלחים רבים משתמשים ברשת מחסנים לריכוז הסחורות והעברתן למחסן הראשי שבו ממכילים את הסחורה למכולה שנשלחת ליעד.
עדיף לברר את לוחות הזמנים מפני שלעיתים ניתן להוביל בהובלה ישירות למחסן הראשי וכך לחסוך בזמני שינוע המטענים בין המחסנים. שימוש ב-HUB מרכזי – ישנם נמלים שאין בהם מספיק מטענים למלא מכולה לנמל היעד ולכן חברות השילוח מציעות שירות הובלה דרך HUB מרכזי לדוגמא ביבוא מהמזרח לישראל משתמשים בסינגפור או הונג קונג. המטען יוצא במכולה מנמל המקור יחד עם מטענים נוספים ליעדים שונים בעולם, במחסן בסינגפור פורקים את הסחורה מהמכולה, ממיינים אותה וממכילים מכולה המורכבת ממטענים שנשלחו ממדינות שונות לנמל היעד.

חשיבות תנאי המכר – INCOTERMS – לדוגמא אם סוכם על תנאי מכר FREE (FCA (ARRIVAL CARRIER מנמל XIAMEN בסין, הספק ימסור את המטען החלקי למחסן המשלח ב-XIAMEN. יש לשים לב שרוב המשלחים אינם שולחים מכולות מ-XIAMEN אלא מעבירים את הסחורה למחסן הראשי אשר בו ממכילים את הסחורה למכולה הנשלחת לנמל היעד לדוגמא מחסן בנמל שנזן או מחסן בנמל הונג קונג. לכן מומלץ להתאים את תנאי המכר למחסן הראשי אשר בו ממכילים. אריזת הסחורה מטענים אוויריים שהועברו להובלה ימית – ישנם מטענים רבים שנשלחו בהובלה אווירית לפני המלחמה וכרגע מובלים בהובלה ימית. חשוב לשים לב במיוחד למטענים אלו לאופן וסוג האריזה של הסחורה. מומלץ לוודא מראש עם הספק שנוקט בכל האמצעים לארוז את המטען בהתאם לדרישות של אריזה להובלה ימית, אריזה שתעמוד בטלטלות הדרך.

**להבדיל מהובלה יבשתית או הובלה אווירית שניתן להטעין סחורה מהדופן של המשאית, במכולה ניתן להכניס מטענים רק דרך פתח הדלתות לכן לעיתים עלול להיגרם נזק לסחורה שדוחפים את הסחורה פנימה למכולה וכשפורקים אותה מהמכולה

. משטח STACKABLE-NON / STACKABLE – 
ב
קשו לדעת מראש מהספק האם הסחורה היא STACKABLE כלומר:

האם ניתן לערום את הסחורה אחד על גבי השני.?
לחילופין אם המטען רגיש וצפוי להינזק אם יניחו עליו מטען כבד להודיע מראש שהמטען הוא UNSTAKEBLE – סחורה שלא ניתן להעמיס עליה מטענים נוספים.

שליחת סחורה ממושטחת – בהובלה ימית מומלץ לתכנן את האריזה לגובה 2.2 על מנת שלא יניחו על המטען שלכם מטענים נוספים. מומלץ לבקש לארוז את הסחורה/ קרטונים על גבי משטח מתאים, אם הסחורה בולטת מהמשטח היא עלולה להינזק. אם המשטח גדול מהמטען עלויות ההובלה הבינלאומית יחויבו לפי המעטפת החיצונית של המטען עם המשטח. יש לבקש מהספק להתאים את המשטח לגודל הסחורה על מנת לחסוך בעלויות ההובלה הבינלאומית

שליחת סחורה בקרטונים – כדי להקטין את נפח המטען ולהוזיל את עלות ההובלה הימית מובילים מטענים רבים בקרטונים ללא משטח. מומלץ להתייעץ עם משלח בינלאומי ולעיתים כדאי לשלם תוספת מחיר בהובלה ימית לסחורה המסודרת על גבי משטח על יותר נפח מאשר שייגרם נזק לסחורה, או חוסר.

דרכים לחיסכון בעלויות ההובלה של מטענים חלקיים
הובלה על חשבון השולח עד לארץ

 טעות נפוצה שאני פוגש גם אצל יבואנים ותיקים, מסכמים עם הספק תנאי מכר CFR – עלות סחורה והובלה על חשבון הספק לנמל היעד בארצו של היבואן, לכאורה ההובלה הבינלאומית שולמה מראש על ידי הספק, אך בנמל היעד היבואן נדרש לשלם למשלח המקומי הוצאות והיטלים גבוהים מאוד בשביל לקבל את הסחורה. בדיעבד מתברר שהספק שילם על ההובלה הבינלאומית מחיר נמוך מאוד שמסובסד על ידי החזרים שנגבים מהיבואן בתוך סעיפי ההוצאות מקומיות של המשלח המקומי. שיטה זו בעיקר נפוצה במשלוחים מהמזרח הרחוק, סין והודו, אך גם במשלוחים מאירופה וארה״ב מכיוון שליבואן אין הסכמים עם חברות השילוח המקומיות גובים ממנו הוצאות מופרזות. אם בכל זאת הספק מתעקש על תנאי CFR הקפידו לדרוש מהספק שיבדוק מראש עם המשלח המקומי מה סכומי ההוצאות המקומיות שתדרשו לשלם למשלח המקומי במדינת היעד, כך תוכלו להשוות מול הצעות שתקבלו.

 ASSEMBLYאסמבליאיחוד מטענים חלקיים – מומלץ לרכז במחסן המשלח סחורות מכמה ספקים מאותה מדינה ו/גם ממדינות נוספות. המשלח יכול לדאוג שכל הסחורה תשלח יחד באותה מכולה ואם אפשרי מומלץ לרכז מטענים ולבנות מכולה שלמה רק עם מטענים עבורכם.

כך תוכלו לחסוך כסף רב בהוצאות השחרור בארץ. החיסכון שלכם יכול להגיע עד לאלפי שקלים בחיוב חד פעמי לכל המשלוחים שאוחדו יחד בהוצאות של עמילות מכס, מסי נמל, הוצאות שילוח מקומיות, הובלה יבשתית, ביטוח וכו׳. ניתן לאחד מטענים מכמה ספקים מאותה מדינה ו/גם מדינות נוספות
 לדוגמה: איחוד מטענים בהובלה ימית LCL ממדינות שונות: המרכז בסינגפור והונג קונג –קבלת מטענים ממדינות המזרח סין הודו, קוריאה, טייוואן, וויטנאם, מלזיה, תאילנד ועוד. המרכז באנטוורפן בלגיה – איחוד מטענים מצפון אירופה גרמניה, שוויץ, הולנד, צרפת, אוסטריה וכו׳. המרכז בקופר-סלובניה – איחוד מטענים ממזרח אירופה; פולין, הונגריה, בולגריה, רומניה, ליטה ועוד. וגם משוויץ, איטליה ועוד.

המרכז בהמבורג גרמניה – לאיחוד מטענים מגרמניה, פולין, שבדיה, פינלנד, דנמרק ועוד. המרכז בניו יורק – לאיחוד מטענים מכל ארה״ב באמצעות רשת מחסנים הפזורה בארה״ב. יתרונות לחיסכון בעלויות בישראל למטענים חלקיים – לאחר שהמכולה המשותפת )קונסולידציה ימית( של המטענים החלקיים נפרקת מהאונייה בנמל, מעבירים אותה לאחד ממסופי המטען שם פורקים את המטענים מהמכולה והמטענים מאוחסנים תחת פיקוח המכס.

בישראל מקובל לתת פטור מחיוב אחסנה למשך 30 יום מיום פריקת המטענים.
ניתן להשתמש בפטור מאחסנה במסוף מטענים במקרים הבאים :
שחרור במועד קרוב לאספקה ללקוח הסופי – מכיוון שהסחורה נמצאת בפיקוח המכס אין צורך לשלם עליה מכס ומע״מ ולכן ניתן לשחררה בעת הצורך ועל ידי כך לנהל את תזרים המזומנים של היבואן. במקרה זה גם חוסכים הובלה יבשתית כפולה למחסן היבואן ובנוסף ללקוח הסופי

 קבלת תקן או פטור מתקן – לסחורות שנדרש לקבל אישור תקן, ניתן לטפל באישור ללא חשש מעלויות אחסנה גבוהות בנמל. שימוש באחסנה במסוף בגלל חוסר מקום במחסן או אי יכולת קבלת סחורה למחסן עבור מטענים ארוכים או חריגים בגודל או משקל. לתשומת לבכם, בדרך כלל אחרי חגים או חופשות ארוכות, סוף ותחילת שנה המחסנים מלאים ולא תמיד מצליחים להכניס את כל הסחורה לשטח אחסון מקורה, לכן אם החלטתם להשאיר סחורה באחסנה מומלץ לבקש מהמשלח שייוודא מול המחסן שאכן הסחורה מאוחסנת במחסן מקורה.

לסיכום, ישנם יתרונות רבים לשירותי הובלה ימית למטענים חלקיים. המעורבות של המשלח הבינלאומי חיונית במטענים חלקיים. חשוב לבחור לעבוד עם משלחים מקצועיים בעלי ניסיון אשר ייעצו לכם מה הדרך הטובה והנכונה וימנעו מכם לעשות טעויות שעולות כסף רב. מומלץ לעבוד עם משלחים מקצועיים בעלי התמחות במטענים חלקיים להם יש יכולת והשפעה לפתור תקלות מול

מול הסוכנים שלהם בעולם והמסופים בארץ בעת ריקון המכולות ואיתור הסחורות.

אני מזמין אותך להתייעץ איתי לפני המשלוח הבא שלך, ולקבל את הפתרון הטוב ביותר, המהיר, הזול והבטוח ביותר, עבור המשלוחים שלך!

אנו תמיד כאן להתאמת המסלול הנכון, החסכוני והיעיל ביותר למשלוחים שלך.

לוגיסיקו- אייל סלע – המומחים לשילוח

בינ"ל
לשירותכם 24/7 בטל: 0542280300.

לקראת הכתבה לחצו >   

תגובות

אודות

נעים מאוד,

שמי אייל סלע ואני מומחה לשילוח בינלאומי 

 

בכל עניין ושאלה, אשמח אם תצרו קשר עוד היום!

אייל סלע
נייד: 054-2280300

 

כתבות אחרונות

עקוב אחרי בפייסבוק

הצטרפו לרשימת הדיוור שלי

בשליחת פרטי הדואר האלקטרוני שלך אתה מסכים לקבל עדכונים וכתבות ממני.